Inlay, Onlay a korunky: Jaký je rozdíl a co je pro mě správné?

Možná jste si všimli citlivosti na jeden z vašich zubů a okamžitě si myslete, že to je dutina. Vejdete do kanceláře zubaře a myslíte si, že potřebujete jednoduché naplnění. Co jste nečekali slyšet od zubaře, je to, že váš zub je tak poškozený, že náplň může poškodit zub, místo aby ho ochránil.

Váš zubní lékař se zmiňuje o tom, že ve vašem případě jsou nejlepší volby buď inlay, onlay a koruna.

Dáváte přednost koruně, protože mohou být drahé. Současně si nejste zcela jisti, jaký je rozdíl mezi inlay a onlay.

Jaké jsou rozdíly mezi těmito třemi a který z nich bude nejlepší pro vaši situaci?

Váš zubní lékař se pravděpodobně dostane do podrobností o každé z těchto možností a učiní doporučení ohledně toho, který z nich se domnívá, že obnoví váš zub.

Níže je stručný přehled toho, co vám zubní lékař pravděpodobně poví:

Co jsou Inlay a Onlay?

Oba vložky a onlayy se používají k obnově zubů, které jsou příliš poškozené u výplní, ale nepotřebují korunky, jako jsou zuby s těžkou dutinou.

Inlay a onlay jsou velmi podobné a poskytují stejný účel ke zlepšení struktury a stability zubů, stejně jako ke zpevnění zubů. Inleje a onleje jsou vyrobeny z porcelánu, zlata a kompozitní pryskyřice a oba jsou aplikovány na část žvýkací plochy zubu.

Jediným rozdílem mezi inlamy a onlami jsou místa, kde jsou na povrchu žvýkací plochy aplikovány.

Žvýkací povrch vašich zubů obsahuje hrbolky nazývané housenky. Nerovný povrch zubů pomáhá zubům lépe držet jídlo na místě při žvýkání. Je také plný štěrbin, kde se mohou snadno nahromadit bakterie a plaky. Z tohoto důvodu mají dutiny tendenci pocházet z této oblasti zubů.

Pravidelné výplně se aplikují na otvory a hluboké štěrbiny na žvýkací ploše zubů, aby se zabránilo dalšímu zárodkům a rozpadu zničení zubu. Špatné dutiny, které pokrývají větší plochu této oblasti zubu, budou s největší pravděpodobností vyžadovat a zabarvení nebo vložení.

Vložky se na žvýkací povrch zubů obvykle používají mezi hroty (nebo hrboly) zubů. Mohou pomoci obnovit sílu zubu pokrytím, vyhlazením nebo přetvářením oblasti kolem hrotu.

V některých případech se vložky používají místo náplní kovových amalgámů nebo se používají k obnovení poškození zubu díky kovové náplni.

Onlay, na druhé straně, přechází a restrukturalizuje a vyhlazuje větší plochu na žvýkací ploše zubů. Obvykle pokrývají celý žvýkací povrch zubu. Onleje se někdy nazývají částečné koruny, protože běžně pokrývají celý povrch (nebo žvýkací) povrch zubu.

Inlay a onlay jsou levnější volby ve srovnání s korunami a jsou nejlepší pro zuby, které nemají rozsáhlý nebo hluboký úpadek.

Co jsou koruny?

Někdy je zub buď příliš poškozený, nebo příliš mnoho povrchu zubu je poškozen, že místo toho je zapotřebí korunka.

Koruna je ochrannou vrstvou ze zlata, stříbra, porcelánu a pryskyřicového kompozitu, který přechází přes zub. Koruna je upevněna na povrchu zubu pomocí zubního spojení.

Korunky jsou léčebnou možností pro různé druhy zubních problémů, včetně zlomenin, zlomených zubů, slabých zubů a zubů, které jsou vážně deformovány.

Který z nich je pro mě vhodný?

Při určování toho, zda je pro vaši situaci nejvhodnější volbou inlay, onlay nebo koruna, měli byste zvážit cenu, jak dlouho trvá léčba, jak rychle budete potřebovat obnovu zubu a rozsah poškození dutiny zub.

Pouze váš zubní lékař bude schopen poskytnout nejpřísnější informace o každé z těchto tří možností a navrhnout nejlepší postup, který je potřeba k obnovení a zachování zubů co nejlépe.

Inlay, onlayy a korunky jsou skvělé možnosti, jak zastavit další poškození zubů z dutin, zlomených, popraskaných a zlomených zubů.stomatologicke potreby